emmasundh.com i samarbete med Boråstapeter
Denna regniga aprilonsdag har jag rivit fram stege, tapetklister och gnuggat fram extra starka mönsterpassningsögon. I dag har jag nämligen börjat operation tapetsera hallen i vår nya lägenhet.
Wiiihooo!
Jag har sonderat varenda litet tapetserat hörn av internet, fnulat, ratat och fnulat igen. Och ratat. Eftersom jag älskade tapeten i vår förra hall har det varit svårt att hitta en värdig ersättare. Men så damp det ner ett mejl från Boråstapeter för ett par veckor sedan. De frågade om jag hade sett deras kollektion Anno? Och där, bland ett gäng ljuvliga tapeter var den. TAPETEN.
Om vår förra lägenhet var ett ihopplock av älskade tapeter och färger, så vill jag verkligen ta vara på den nya lägenhetens gamla charm. Vårt gamla Midsommarkransen-hus är från 1910-talet och min tanke är att kika mot just denna tidsperiod när det gäller färgsättning och tapeter. Och där kom Anno-kollektionen som ett tapetprov på posten – ordagrant.
Jag är ju lätt svag för vissnade blommor, sirlig växtlighet och rosa. Allt det fanns i den Art Nouveau-prunkande Siri i grönt och rosa.
Igår kom min underbara granne Karin förbi, hade hemmakontor, hjälpte mig att spackla (HUR SNÄLLT!?) och ta bort lysknappar. Så nu kommer det bli så flott!
Nu ska tapeten upp, häng med på förändringen vettja (uppdateringar kommer inom kort)!
@borastapeter #borastapeter #anno
Loading Likes...
åh, så spännande!
Åh vad jag ser fram emot resultatet! Har precis flyttat in i vårt hus där hallen har en riktigt gräslig tapet (tänk caffe latte med guldglitterstänk). Tror “din” tapet kan bli riktigt fin, ser dock mycket ljusare ut på dina bilder jämfört med på Boråstapeters hemsida? Kram!
Vilken tjusig tapet? Är det en papperstapet? Hittar inte infon på deras sida.. Vill tapetsera om i vår nyinköpta lägenhet, men de flesta tapeter innehåller så mycket gifter, så jag törs nästan inte 🙁
Haha, det ska inte vara ett frågetecken där, den är tjusig 😉