Som jag har väntat på det här paketet alltså. I veckor!
Innan jul letade jag och John med ljus och lykta efter en present till lilla Gertrude. Och där i Etsy-himlen hittade vi en docka som såg på pricken ut som Lollo. Vi kunde ju bara inte stå emot den där söta saken, med maragretaflätor och Peter pan-krage. Precis när vi skulle skeppa hem den, fick vi syn på den här svarthåriga sailorbönan och insåg att bebisen i magen måste ha en kompisdocka. Vi tyckte dessutom att hen var lik vår – alltid så efterlängtade vän – Åberg som bor i Göteborg. Det var inget snack om saken. Åberg-dockan skulle med.
I förra veckan kom äntligen det efterlängtade paketet. Jag lunkade ner med den ena dockan till Lojs, och den andra …
… parkerade John här. I Cirkus Sundhs säng.
Klart att Åberg ska vaka över bebisen när hen kommer.
Dansanta ben har hen också. Nu är det bara en sak som fattas.
Ett stycke bebis.
Loading Likes...
OMG! såå söta! 🙂
Hej finaste Emma! Åh vad jag längtar efter att få se cirkus sundhs nyaste medlem, fast jag inte alls känner dig eller John (även om det känns så, har läst din blogg sedan glamour-tiden)
Något som jag har tänkt så mycket på är att du och John verkar ha ett så fint och stort och härligt kompisgäng – hur gör man? Särskilt om man nu bor långt ifrån sin pojkvän och sina vänner sen plugget, och har mest längt efter dem hela tiden? Och man ibland känner sig som den där hundvalpen som är sist kvar i djuraffären..
Stor tack på förhand för kompistips och pepp-kram till dig!
Åh! Jag och min sambo kallar våran lilla 10v-unge för “ett stycke bebis” hela tiden <3
Är så glad för eran skull. Barn är livets gåva!
Emma, vart kommer det fina spjälskyddet ifrån? Verkar så svart att hitta mer klassiska/tidlösa varianter. Är själv gravid i vecka 25 (första barnet) och kvällarna spenderas gärna med att googla på sånt här nu!
Tack för en fin blogg och lycka till med Cirkus Sundh!
Så himla söta! 🙂