En katt utanför köksfönstret, fika under äppelträdet & en rosa kiosk

Innan vi lämnade Gotland för fastlandet hade vi några dagar ensamma på torpet, utan besök. Varje morgon kom katten Torres på besök. Stod utanför köksfönstret medan vi åt frukost och undrade när vi skulle komma ut.

Efter frukost la sig Bodil och Majken för att smälta maten inne svårt sovrum. Tittade på “Andys minsta babydjur” tills det började krypa i benen och de ville ut.

Majken hjälpte mig med perennrabatten. Vi vattnade trots att det bara sa snörp och sedan var det lika dammtorrt igen. Inte direkt rätt år att försöka anlägga perennrabatt i den här torkan.

Vissa dagar fikade vi i skuggan i en av syrenbersåerna …

Och andra parkerade vi oss här, under äppelträdet. I bara skjortblusen!

Det badades i badkaret! Särskilt Bodil som aldrig vill gå upp om hon väl har kommit i. 

En dag kom stylisten Camilla och fotografen Lina på besök för att plåta jobb.  

Men mest låg jag här om dagarna (jobba gör jag på kvällarna istället).   

Majken och Bodil hittade smultron i pallkragarna och åt tills de blev helt röda runt munnen.

Smultron i all ära, men detta är ändå min bästa gröda.

Medan John la barnen, gick jag ut i den ljumma skymningen för att plocka undan allt bös som vi drällt runt oss.

Tittade till trädgårdslandet som vi täckt med gräsklipp för att behålla den lilla fukt som finns. Majsen tar sig, men i år är det segt på grund av torkan alltså.

Hade satt massor av blommor utanför bussen också, men inget har tagit sig.

Här har vi för övrigt ett projekt som är på gång. En rosa kiosk till barnen. John byggde den förra sommaren av virke som låg i boden och en gammal skohylla som förra ägarna lämnat kvar. Jag målade den rosa med överbliven färg från husvagnsmålningen. Nu ska vi bara göra någon form av tak och så ska vi fylla den med konserver och flaskor som barnen kan sälja.

Liked it? Take a second to support emmasundh on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Loading Likes...

Detta inlägg har en kommentar

Lämna ett svar