Vegetarisk och vegansk julmat – prima till årets julbord

Yes, då var det dags! För andra året svidar vegetariska middagsklubben (din, min och mina läsares egna middagsklubb där vi delar vegetariska och veganska recept med varandra) om till julkostym!

 

För prick ett år sedan publicerade jag den första versionen: ett julbord fyllt med vegansk sill, (o)köttbullar, vegetarisk Jansson frestelse, saffrans-aioli, brysselkål, rödbetstsatsiki, rödkåls-slaw.
Nyfikna på vad ni läsare ställt på årets julbord? Och vilka som är mina favoriter?
Jamen då ska vi avtäcka årets julbord va?

Vegetariska middagsklubben presenterar: 2019 års vegetariska och veganska julmat:

Först ut:

Sandras rödbetssallad med sting!

Du behöver:
600 g rödbetor
2,5 dl turkisk yoghurt (kan bytas mot vegansk variant)
2 tsk agavesirap
1 msk färskriven ingefära

1 msk dijonsenap

Gör så här: Koka rödbetorna mjuka i lättsaltat vatten. Skölj sedan i kallt vatten och dra av skalet. Skär i små tärningar och lägg i en bunke tillsammans med yoghurt, agavesirap, dijonsenap och ingefära. Smaka av med salt och svartpeppar.

Elisabeths vegetariska revbenspjäll (min absoluta favorit)

Du behöver: 
Oumph filéer (eller som här Oumph the chunk efter att helt seklet inte hittat filéer)
soja
honung
dijonsenap
äppelcidervinäger

Gör så här: Marinera Oumph filéerna i ett dygn i kylen. Grilla i ugnen på cirka 200 grader i 30-40 minuter. Ös på med marinad var tionde minut. Mums!

Jojos rostade blomkål

Du behöver: 
blomkål
olivolja
flingsalt
chiliflakes
svartpeppar
västerbottenost

Gör så här: Rosta blomkolen hel eller som här: i bitar. Bryt av blomkålsblommorna och dela dem. Lägg på en plåt med bakplåtspapper. Ringla olivolja över blomkålen. Strö över salt, svartpeppar och flingsalt. Sätt in i ugnen på 225 grader, i cirka tio minuter.
Ta ut ur ugnen, riv över lite västerbottenost och ställ in i ugnen i ytterligare ett par minuter tills blomkålen och osten fått fin färg.

Sandras juliga kryddpepparhummus
Du behöver:
3 dl stora vita bönor
0,75 dl lingon
1 msk tahini (sesampasta)
1 vitlöksklyfta
2 msk pressad citron
2 msk olivolja
1-2 tsk kryddpeppar

Gör såhär
Mixa bönor, tahini, vitlök, citron, olivolja och kryddpeppar till en slät smet och smaka av med salt och ha eventuellt i vatten för tunnare konsistens. Avsluta med att blanda ner lingonen.

 

Hanas griljerade rotselleri

Du behöver:
1 rotselleri
2 msk smör
0,5 kruka persilja (går bra med fryst)
1 dl ströbröd
1 krm salt
3 msk grovkorning senap
1 msk honung
1 äggula

Gör så här: Smörj rotsellerin med smör och ställ in i ugnen, i en ugnssäker form, i 60 minuter på cirka 200 grader. Ös gärna på med smör titt som tätt. Blanda hackad persilja, ströbröd, salt, senap, honung och äggula. Packa in rotsellerin i smörjet och ställ in i ugnen i cirka en kvart.

Josefins hasselbakade rotselleri med saffran

Du behöver:
1 st rotselleri
1 scharlottenlök
25 g smör (godast med smör såklart men funkar ju m olja eller vegmarg också)
1 pkt saffran
1/2 dl torkade syrliga bär som tex berberis eller tranbär
salt
1 tsk socker
Hackade nötter av något slag tex valnötter 1/2 dl

Gör så här: Skala och dela en rotselleri på mitten. Skär den likt en hasselbackspotatis genom att lägga tex två träslevar längsmed så att du kan skära utan att komma ända ner till botten när du skivar den.
Lägg upp i en ugnsfast form. Mortla saffran m 1 tsk socker. Hacka scharlottenlöken
Smält smöret i en kastrull och fräs saffranet, löken och bären så att smakerna kommer fram.
Du kan också ta lite vatten i morteln för att få ur all saffran och hälla ned i kastrullen.
Salta smör/bär/lök-blandningen och häll över rotsellerin.
Tillaga på 225 grader i ca 45 min eller mer om det behövs.
Strö över krossade valnötter de sista tio minutrarna.
Du kan skopa över smör och bärblandningen nån gång under ugnstiden och försöka trycka ned lite mellan skivorna på rotsellerin.
Den blir ljuvligt karameliserad och mjuk och smaken saffran/syrligt är bland det godaste som finns! Om bären är torkade så blir de nästan friterade och lite crunchy på toppen.
Funkar som tillbehör eller som huvudrätt med kanske en dipp och lite grönt till.

 

Sannes grönkålsgrantäng (originalrecept från Allt om mat)

Du behöver: 
300 g butternutpumpa
1 gul lök
1 msk smör + 2 msk smör
250 g grönkål
3 msk vetemjöl
2 dl vispgrädde
3 dl mjölk
1,5 tsk salt
2 krm svartpeppar
2 dl riven västerbottenost

Gör så här: 
Sätt ugnen på 225 grader. Skala och kärna ur pumpan. Skär den i små bitar. Skala och finhacka löken, Fräs löken i 1 msk smör i en stekpanna. Tillsätt pumpan och fräs ca 3 min. Ställ åt sidan. Ansa och strimla grönkålen. Fräs 2 msk smör och mjöl i en kastrull. Tillsätt grädde och mjölk och rör till en slät sås. Koka upp och sjud under omrörning ca 4 min. Krydda med salt och peppar. Blanda ner kålen i såsen tillsammans med pumpafräset. Låt sjuda ca 3 min tills grönkålen är mjuk. Rör ner hälften av osten. Häll smeten i en smord ugnssäker form och strö över resterande ost. Gratinera mitt i ugnen ca 20 min, tills gratängen fått fin färg.

 

Sandras fröknäcke med kummin

Du behöver:
3 dl majsmjöl
2 dl pumpakärnor
1 dl linfrön
1 dl sesamfrön
0,5 dl chiamjöl
0,5 dl hampafrön
1 tsk salt
1 dl rapsolja
4 dl kokande vatten
Hela kumminfrön
Flingsalt

Gör såhär
Sätt på ugnen på 150 grader (om du inte har varmluftsugn får du byta plats på plåtarna efter halva tiden). Blanda majsmjöl med pumpakärnor, linfrön, sesamfrön, chiamjöl, hampafrön, salt, rapsolja och kokande vatten. Lägg bakplåtspapper på två plåtar och fördela halva smeten på varje plåt. Bred ut i ett tunt lager och strö sedan på kummin och flingsalt. Grädda i ugnen ca 45-50 minuter och stäng sedan av ugnen och låt stå på eftervärme. Ta sedan ut och bryt i lagom stora bitar.

 

Så mycket smarrigt i år! Mina tre favoriter från årets julbord är de vegetariska revbensspjällen av Oumph, den maxade grönkålsgratängen (hej mättnad!) och rödbetssalladen med sting! Testa vettja!
Och god jul!

Liked it? Take a second to support emmasundh on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Loading Likes...

Detta inlägg har 5 kommentarer

  1. Helena

    Men mumma så mycket gott! Vill testa ALLT!
    (och blev satans hungrig exakt just nu!)

  2. Emelie

    SÅ MYCKET GOD MAT!

  3. Veronica

    Tack för finfina vegetariska julbords tips!

  4. Elisabeth

    Vad kul att du gillade revbenspjällen! Tack för smarrig inspiration! God jul!

Lämna ett svar