Laga mat från början till slut

Nu har jag fått en idé!

Den här vackra kokboken – skriven av inspiratören och matkreatören Sofia Wood – landade på hallgolvet häromdagen (tack snälla Sofia!).

Boken är fylld av – fanfar – säsongsbetonade recept maxade med rotfrukter, kål, grytor, svamp och annat som en kan få tag under höst och vinter Passar ju mig ypperligt – jag som äter i säsong (och inte äter importerade färskvaror).

Och nu har jag fått för mig att jag ska laga vartenda recept ur kokboken, från början till slut.
Ett sätt att förgylla den här hösten, och samtidigt knöla in nya smaker i min repertoar.

När jag avhandlat denna kokbok listar jag några favoriter, och därefter går jag på nästa kokbok (ni kanske kan nominera några godingar).
Så taggad på detta!

Liked it? Take a second to support emmasundh on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Loading Likes...

Detta inlägg har 7 kommentarer

  1. Jenny

    Grönsaker a-ö av Paul Svensson står jag i kö till på biblioteket. Den har jag höga förväntningar på.

  2. Åsa

    Vilken bra idé – jag är på, måste bara skaffa boken 🙂

  3. Amanda

    Jag kommer på middag! ‍♀️

    1. emmasundh

      HURRA!

  4. Sofia Wood

    Men åh Emma vad glad jag blir!!❤️❤️❤️❤️❤️

  5. Flora

    “Käka grönt” av Julia Tuvesson håller jag mer eller mindre på att laga mig igenom – hittills har allt varit gott och det allra mesta supergott!

  6. Lina

    Tänker på Sara Ask och Lisa Bjärbos Vego-kokböcker. Så enkla och familjevänliga. Sara Ask har ju också fjorton med Tareq Taylor, men den här jag inte läst än.

Lämna ett svar