De vackra dagarna på Gotland – med cykelturer och lummiga-trädgårdar-jakter – är vidunderligt härliga. I vårt lilla mini-kollektiv i Katthammarsvik lagar vi mat i lag och turas om att åka till bonden för att köpa grönsaker till grillningen.
Jag tycker om att åka till bonden, så jag anmäler mig ofta frivilligt.
Med baddränkt hår i gårdagens frisyr cyklar jag i väg.
Jag får ofta med mig John också. Sommar-John som jag kallar honom när han är alldeles solbränd, har sommarskägg och stråhatt.
Hos bonden kan man köpa färska grönsaker, kryddor, färskpotatis och andra rotfrukter. Nyupptagna ur jorden.
Det är något sinne som triggas av att kunna köpa mängder av grönsaker och rotfrukter som sluppit transporteras fyra gånger över Sverige. Som det här knippet med lök.
Grönsakerna får åka hem i cykelkorgen.
Över guppiga grusvägar och genom täta alléer.
På vägen hem tar jag och John ett par omvägar för att hitta nya vägar, hemliga trädgårdar och oupptäckta hus.
Eller lummiga hagar fulla med får.
På kvällarna går vi ner till piren i Katthammarvik. Där ser man solnedgången extra bra.
Alla kompisarna.
John.
Lisa och Per tar ett nattadopp i månskenet. Knottriga i huden går vi sedan hem i mörkret. Hem till stugan och ett parti Risk.
Loading Likes...
Dit outfit er helt vildt sødt 🙂
Så härligt! Jag gillar också att köpa lokalt, en av mina favoriter på hösten är bondens marknad och på sommaren åker jag och rumskompisen runt bland gårdarna i närheten och köper potatis, blomkål, gurka och så vidare.
Åh Emma du är så fin! Häromdagen ville jag visa min mamma några bilder på din blogg där du har extra fina vintagekläder på dig och då sa mamma “hon ser ut som en filmstjärna från förr”, och det gör du verkligen. Så otroligt vacker är du och du passar så himla bra i allt du har på dig. Kände bara att jag blev tvungen att skriva det 🙂
ÅH så idylliskt det låter och ser ut!!!! Jag vill aldrig att sommaren ska ta slut!
Nyyydelige sommerbilder!
Dina shorts ser ut att göra ont?
Nyäten kan vi kalla det. Och uppsvullen mage på grund av dålig mat. Inget annat.