Julen 2021 i en massa bilder

Julafton var ju ungefär 100 år sedan, men nu ska den äntligen avhandlas.
I år skulle det firas i vårt orangeri.

Både jag och John hade slitit som bara den för att få orangeriet någorlunda klart så vi skulle kunna sitta därinne allesammans utan att förfrysa tårna. Det låg många sena kvällar bakom hyfsat täta väggar. Få gånger har en väl sett ett julfirande toppat med grön presenning och en jul julesnopp utanför dörren.
Men nu fick det bli så. Jul på en byggarbetsplats – en ganska ovanlig syn i sociala medier kan en tänka.

Vi kan kalla det nödlösningarnas jul. Och då syftar jag ganska mycket på pappskivan som täcker för ett trasigt fönster i orangeri-dörren, hahaha.

Men fåglarna fick julfint i alla fall. Utan nödlösningar.

Ska vi kika in?

Långbord, ljuskrona och tända ljus medan jag gjorde sista fixet innan jullunchen.

Julens outfits ser så annorlunda ut i byggtider – inte sant?

I ena hörnet av orangerit hade vi ställt en gran som barnen dekorerat.

Höstens vabb hade levererat pyssel!

Så var det dags att duka upp. Först hemmagjorda silar och kolsallader. Blev EN HEL DEL vändor över ängen med korgar fyllda med mat och porslin.

Strax efter tolv slog vi oss ner för jullunch här. Det blev en hel del varma tröjor och jackor eftersom ena värmefläkten stängts av det råkade vara närmare 10 minus utanför.

Men vi var glada ändå.

Det var vintervitt ute och vi kuskade fram och tillbaka mellan hus, ugn och orangeri. Men det gick ju bra det också.
Efter lunchen blev det lek ute, sen kom tomten och det delades ut klappar.
Mysig jul!

Liked it? Take a second to support emmasundh on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Loading Likes...

Detta inlägg har 2 kommentarer

  1. Caroline

    Alltså “jul julesnopp”! 😀 vad ska det stå egentligen? Jag kan inte sluta undra.

    1. emmasundh

      haha, det där röret som sticker upp utanför dörren!

Lämna ett svar