9 bilder från en söndag

IMG_2455

I helgen var mina föräldrar, Märta och Arne, på besök i Stockholm. De bytte kattmys på den värmländska landsbygden mot betong, asfalt och två döttrar.

IMG_2418

Dessa tu. Min storasyster Ellen och så jag. IMG_2410

John var också med. Trött som bara den efter en femdagarskonferens i Polen. IMG_2413

Spexarna.
Egentligen skulle hela la familia ha ätit middag på Delikatessen och spa:at på Yasuragi, men gravidhormoner och kropp sa stopp – och därmed basta. Så det blev vi-tar-det-som-det-kommer-promenad på Långholmen.IMG_2441

Hängde lite här …IMG_2444

Med dessa galningar. Pappa, John, min svåger Christer, min syster Ellen och mamma. IMG_2487

Solen sken över kolonilotterna och november-mörkret gav med sig. Runt om hela Långholmen stod folk och lapade sol som om de inte sett annat. IMG_2466

John hade kattradarn på och fick syn på denna kisse som spexade runt i trädgårdarna. IMG_2407

Lämnade Långholmen med kurrande magar och begav oss mot Hornstull för mitt-på-dagen-middag. IMG_2507-Recovered

Hamnade här. I ett hörn på Tjoget, med massor av mat och annat gott.
Vi åt tills vi storknade, kramades adjö och vinkade sedan av mamma och pappa som åkte hem till Värmland och katten igen.

Liked it? Take a second to support emmasundh on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Loading Likes...

Detta inlägg har 6 kommentarer

  1. Caja

    Låter som en riktigt mysig dag även om den inte blev som tänkt 🙂

    1. emmasundh

      De blir ju ofta det, just de där oplanerade dagarna. Bra alltså =)
      Kram emma

  2. Jennie

    Åh, gillar Långholmen och gamla fängelset. En gammal kollega till mig när jag jobbade på Västergötlands museum hade varit med och byggnadsdokumenterat och inventerat fängelset inför att de rev flera byggnader där på 1970-talet (tror jag) och jag fick bland annat läsa artiklar han skrivit om fängelsebyggnader, med detta som exempel. Riktigt spännande!

    Och solen ja, åååh vad lite klar himmel kan göra en extra glad. Solen skiner i Luleå idag, så blir en promenad på lunchen för att kicka igång d-vitaminen! =)

    1. emmasundh

      Åh, vad spännande! Jag är så glad över att det finns kvar så mycket av fängelset.
      Kram emma

  3. Vicky

    åh, hur var tjoget matmässigt? har bara druckit där!

    1. emmasundh

      BRA! Mycket mat kan man ju lugnt säga. Och sådant gillar jag =)
      Kram emma

Lämna ett svar