emmasundh.com i samarbete med BookBeat.
Det spritter i längt-armen här hemma. Jag vill ut. Resa. Se färgglada hus och bada i turkost vatten.
Så nu har jag och John gjort en plan. Till hösten drar vi ut på tågluff genom Europa.
Första stoppet blir Köpenhamn, sedan letar vi oss vidare genom Tyskland (kanske Berlin?), stannar till i Paris och stannar ett par dagar på Franska rivieran. Därefter blir det kanske Korsika och Sardinien.
Något av det bästa jag vet är att planera resor, packa väskan i huvudet tusen gånger om, låta pekfingret glida längs med kartan och pre-peppa med böcker som utspelar sig på destinationen. Gärna deckare.
Det bästa med att åka tåg är ju att det finns massor av tid för böcker medan kulisserna swischar förbi utanför fönstret. Men tågluff kräver lätt packning så jag har påbörjat en playlist av böcker, som ett resesoundtrack, via min bokapp BookBeat.
Jag har helt sonika sökt på olika städer i appen och vips så har det dykt upp en lista på böcker.
Just nu finns följande böcker på min lista.
“Kvinnan på tåget” av Paula Hawkins.
“Elva dagar i Berlin” av Håkan Nesser.
“Sista tåget från S:t Lazare” (novell) av Stieg Trenter.
“Vagabondliv i Frankrike” av Ivar Lo-Johansson.
“De yttre boulevarderna” av Patrick Modiano.
Vad får jag inte missa? Tipsa gärna!
Vill du också sätta ihop en bok-soundtracklista? Kanske till vårens och sommarens utflykter och resor?
Från och med i dag kan du som emmasvintage-läsare signa upp dig på BookBeat (Bonniers nya ljudbokstjänst) och lyssna fritt i en hel månad (gäller nya kunder).
Följ länken nedan, ange koden emmasvintage och så kirrar internetz automatisch så att du kan lyssna en månad gratis (det står att du kan lyssna 14 dagar gratis, men detta ändras alltså när du använder koden). Du kan lyssna exakt HUR mycket du vill, välja mellan tusentals böcker från nya som gamla författare och ja, vill du inte lyssna så finns böckerna som e-böcker.
Ingen bindningstid och du kan när som helst avsluta prenumerationen.
Rabattkoden kommer att vara giltigt till och med 30/4 2017.
LYSSNA FRITT PÅ BOOKBEAT EN MÅNAD
Loading Likes...
Birgitta Stenberg – Kärlek i Europa! Ingen deckare dock.
“De små hästarna i Tar…”.-nånting av Marguerite Duras! Bästa semesterboken. Finfina bilder i inlägget förresten (som vanligt iofs), hjärtögon osv.
wow! så kul med tågluff!
Huset vid Sjön av Kate Morton!! Så underbar i och för sig om Cornwall i England men ändå…
“Nattåg till Lissabon” spännande bok utan att vara en riktig deckare.
Låter som en fullkomligt ljuvlig plan! Mitt tips är förvisso ingen bok, men om du på vägen mot franska rivieran vill fylla öronen med lite drygt fyra minuter av brittisk ordkonst på hög nivå (för att inte prata om rösten … mmm) så skulle jag rekommendera “A lady of a certain age” med Divine Comedy. Bättre än de flesta böcker jag läst faktiskt.
Gud vad kul med tågluff! Imponerande om du hinner läsa en bok om varje destination på resan, vi var iväg en vecka med vår lilla och jag lyckades knappt komma igenom en bok
Det är därför jag kör ljudbok! Jag hinner aldrig läsa, men lyssna går alldeles utmärkt.