Nästa år blir det sommaräng (och storslagna trädgårdsplaner)!

Alltså detta! Den lilla plätten av sommaräng som orkade sig upp i år. Lycka! Blåklint och vallmo – och så jag i mitten.

I höst ska vi få hjälp av grannen att hyvla av resten av gräsängen, och så ska jag höstså allsorts sommarblommor och försöka få till en sommaräng som kommer bli smaskens för humlor, fjärilar och bin.
Vilka fröer ska jag lägga rabarber på? Och har du några fröer som du har samlat på dig som kanske skulle passa här?

Nästa år funderar vi på att anlägga ett STORT potatisland också, och kanske vara här från maj till juli (för att kunna ta ett krafttag mot ogräs redan från start), istället för juni till augusti. Eller från maj och ett år framåt, haha.

Liked it? Take a second to support emmasundh on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Loading Likes...

Detta inlägg har 4 kommentarer

  1. Jo

    Honungsört är vackert, doftar gott och lockar till sig insekter.
    Lavendel gör så att fjärilarna flockas hemma hos oss.
    Även kattmyntan kommer locka till sig såväl insekter som små kattvänner!
    Plantera gärna blommor som blommar under olika månader.
    Lycka till med din äng!

  2. Lina

    Hejsan, vilken härlig idé med sommaräng. Det här företaget säljer olika sorters frön för olika sorters ängar beroende på vilka förhållanden man har. Min granne sådde en vacker äng i en slänt hos oss med frön ifrån dem.
    http://www.pratensis.se/artikel/hur-anlaggs-angen

    Ha det fint!

    1. emmasundh

      TACK!

Lämna ett svar