Efter en vecka på den franska landsbygden packade vi väskorna och flyttade in till Paris. Närmare bestämt hit, till en ljus tvårummare i Belleville.
Efter att ha badat i solljuset gav vi oss ut på Paris gator. Käkade surrealistisk god lunch på Paris feni med den här formidabla utsikten.
Kikade in på gamla, välbesökta vintagebutiker på Rue Jaquard, för att därefter leta oss ner …
Majken höll krampaktigt i sina solglasögon medan vi gick förbi barnkära fransoser som ville säga hej, språka lite och kanske klappa en bebiskind.
I Paris stod rosorna i blom, samtidigt som trädens löv kämpade med klorofyllen. Det var en så fasligt vacker mix.
Traskade till Merci, på att fylla ögonen med färg.
Och magen med kaffe.
Det blev en välbehövlig paus i det barnvänliga kaféet en trappa ner (både skötbord och barnstolar fanns!).
Majken fick fransk burkmat och efteråt ordinerade jag dessert: Mamma!
Älskade unge.
På Merci mötte vi upp Erik, Lisa och Per som också var i stan. Tillsammans gick vi skymningsgator mot …
… La Favorite för middag.
Majken somnade i vagnen, sov igenom glasklirr, sorl och hög musik. Winn! Så vi beställde in drinkar, skålade och åt världsgod middag.
Lisa.
När klockan blivit sent rullade vi ut med barnvagnen, traskade sorliga staden hem och var stolta som tuppar över att ha bestigit berget med vinjetten “barn på stökig restaurang”.
Emma
27 okt 2015Åhh Majken är så himla lik John!
ISA
27 okt 2015din blogg just nu får en att vilja boka första bästa biljett till Frankrike <3
emmasundh
4 Nov 2015<3