Förra söndagen blev jag totalt superlurad. Jag och John hade varit på profylaxkurs, skulle gå och käka lunch och smälta intrycken. Men det blev det ingenting av. Utanför profylaxportarna stod min syster och väntade. Hon stoppade in oss i en bil och körde söder ut. Hem till Lollo.
Där väntade sockerbitar (mitt favoritgodis) i randiga burkar och ett gäng med bra människor.
Det bjöds på ungefär allt gott en kan tänka sig! De galningarna hade nämligen ställt till med en minicirkus. Eller en babyshower om du så vill.
Linas lilla Rut var också med.
Nina och Rut.
Och ett stycke uppsvullen Emma Sundh.
I rummet bredvid låg den här trötta cirkusdirektören och sov. Lille Gertrude, Lollos lilla dotter!
Hon har den finaste bebishörna jag sett. Man kan ju säga som så här: Jag och John har hämtat mycket inspo från detta när vi byggt upp Cirkus lilla hem. Hon är en sann inspiratör den dära Lollo.
I köket, erhm, jag menar i cirkustältet, stökades det och fixades i hundrafemtio. Med en GIGANTISK blöjtårta som centerpiece!
Gullisvännerna hade nämligen gjort dumplings (något av det bästa jag vet, eftersom jag är lätt besatt av vinäger).
Hela cirkussällskapet slog sig ner och smaskade i sig dumplings, babblade i hundraåttio och skålade i …
… Mini-Coca Colas. Är det cirkus så är det!
Efter cirkuslunchen serverades det femkamp och mockarutor (mitt bästa) i salongen. Lekledaren nummer ett, Fatima, hade satt ihop en femkamp där jag skulle tävla mot alla andra. Jag förlorade stort, men vann pris ändå.
Mopsen Melvin var cirkushund medan vi satt och babblade ännu mer. Helt emotionellt slutkörd efter finaste cirkusen traskade jag sedan upp två trappor, med famnen full av fina presenter. Hem till mig. Superlurad. Och himla glad.
Loading Likes...
Anna María
16 feb 2015Så himla fint ordnat! Gertrudes lilla hörna är ju bara så himla fin!
Maria
16 feb 2015Å vad härligt!! Och mockarutor, det namnet är jag också uppvuxen med. Inget larvigt kärleksmums där inte 😉 lycka till nu!
lovisa
16 feb 2015alltså vilka fantastiska vänner! magiskt najs ju!
Stella
16 feb 2015Åh så härligt! Jag fick också en babyshower! Fast mer traditionell amerikansk, men väldigt fint!
Tänkte på en sak, du som är så miljömedveten och intresserad, ska ni ha tygblöjor till circus sundh? Vi har till vår unge, funkar toppen! 🙂
Ellen
16 feb 2015Meeh, en minicirkus, hur fint!?
Hanne
17 feb 2015Vad fint och festligt!
Hanna
17 feb 2015Det låter helt underbart! Vad de ansträngt sig för att göra allt perfekt! Vilka fina vänner du har.
Madeleine
17 feb 2015Åh så mysigt!!
Kram fiix.blogg.se
Pingback: I ett hörn av vårt sovrum … | Emmas Vintage
Pingback: Q&A: Våruppror, spjälsängsskydd, shorts och tygblöjor | Emmas Vintage
Pingback: Februari 2015: Höggravid, spjälsängs-fix & bebiskläder | Emmas Vintage